1. Ćwicz w ciągu dnia i utrzymuj ciemność w pokoju wieczorem

Ćwiczenia w ciągu dnia to dobry pomysł. Osoby ćwiczące rano mają wyższy poziom energii, są bardziej produktywne i mają lepsze nastroje.

Wieczorne ćwiczenia to zły pomysł, ponieważ spowoduje to, że pójdziesz spać później, niż byś chciał, co uniemożliwia organizmowi produkcję melatoniny w nocy. Będziesz także bardziej zestresowany po ćwiczeniach, ponieważ Twoje ciało uwalnia kortyzol, który zwiększa ciśnienie krwi.

 

2. Zainwestuj w wygodne łóżko do spania

Wygodne łóżko to najważniejszy element dobrego snu. Wiele osób myśli, że muszą kupować drogie łóżka, aby dobrze się wyspać, ale to wcale nie jest prawda. Nie każdy ma na tyle dużo przestrzeni, aby w mieszkaniu umieścić duże łóżko. Stąd powstały narożniki z funkcją spania, które świetnie sprawdzają się jako dzienna kanapa, żeby wieczorem dać wytchnienie i wygodny sen. Wygodne łóżka znajdziesz w sklepie https://www.meblobranie.pl/

Badanie przeprowadzone przez National Sleep Foundation wykazało, że bardzo ważne jest posiadanie materaca, który jest wygodny dla Ciebie i Twojego partnera. Podparcie materaca może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o dobry sen w nocy.

3. Zachowaj rytuał przed snem, który obejmuje relaksującą kąpiel lub prysznic, czytanie, prowadzenie dziennika lub rozmowę przez telefon z przyjacielem

Rutyna przed snem to sekwencja nawyków, których przestrzegamy każdej nocy, przygotowując się do snu. Może obejmować takie rzeczy jak mycie zębów, mycie twarzy i czytanie. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie stosują rytuały przed snem, jest zapobieganie bezsenności i ułatwianie zasypiania.

Dobra rutyna przed snem powinna być relaksująca i pomagać osobie odprężyć się po codziennych zajęciach. Rytuał powinien również sprzyjać relaksacji przed pójściem spać. Niektórym osobom pomaga zapalić świecę, wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic, poczytać książkę lub posłuchać kojącej muzyki przed pójściem spać. Najlepszą porą na rytuał jest zwykle około godziny przed planowaną porą snu, aby dana osoba miała wystarczająco dużo czasu, aby wewnętrzny zegar ciała (lub rytm dobowy) mógł się odpowiednio dostosować.

4. Trzymaj się harmonogramu snu nawet w weekendy, aby uniknąć “jet lag” i braku snu

“Jet lag” to stan tymczasowej dezorientacji i senności, który zwykle następuje po długich podróżach w wielu strefach czasowych. Jest to spowodowane zakłóceniem wewnętrznego zegara organizmu przez szybkie przemieszczanie się przez wiele stref czasowych.

Brak snu to stan braku wystarczającej ilości snu; osoba, która nie śpi wystarczająco dużo, będzie miała ograniczone zdolności umysłowe i fizyczne.

Powinniśmy wykorzystać te dwa warunki jako wymówkę, aby trzymać się harmonogramu snu nawet w weekendy, aby uniknąć cierpienia z powodu któregokolwiek z nich, nawet jeśli podróżujemy.

5. Używaj technik relaksacyjnych przez cały dzień, aby się odprężyć

Możesz być zaskoczony, ale ponieważ w ciągu dnia jesteśmy bombardowani większą ilością informacji, nasz mózg potrzebuje przerwy, aby przetworzyć wszystkie te informacje. Ćwiczenia relaksacyjne pomagają w regulacji naszych emocji i utrzymaniu zdrowego stanu psychicznego.

Najlepszym sposobem na włączenie technik relaksacyjnych do codziennego życia jest wyznaczenie na to regularnego czasu.

Sposoby na relaks to joga, czytanie, słuchanie muzyki lub spacery na łonie natury.