spanie007Ważne jest, aby wiedzieć, jak ważny jest sen i jak może wpłynąć na Twój nastrój, produktywność i ogólny stan zdrowia. Aby uzyskać odpowiednią ilość snu, musisz ustalić odpowiedni dla siebie schemat dnia. Upewnij się, że twoja sypialnia jest chłodna i cicha, z dala od światła i hałasu. Zasłoń rolety lub zasłony, aby nie rozpraszały Cię światła uliczne lub korytarze biurowe. Rozważ użycie zatyczek do uszu, jeśli masz problemy ze snem w głośnym pomieszczeniu. Używaj swojej sypialni tylko do spania!

 

Dlaczego ludzie borykają się z brakiem snu

Wiele osób doświadcza trudności ze snem z powodu wielu czynników. Tutaj badamy przyczyny i skutki braku snu oraz problemy, jakie może on powodować dla tych, którzy na niego cierpią. Sen jest niezbędny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Pomaga utrzymać czujność, nastrój, pamięć i zdolność uczenia się, a także zapewnia przerwę od codziennych stresorów. Jednak z takimi korzyściami wiążą się poważne zagrożenia: brak snu może wywołać problemy psychologiczne, takie jak depresja i niepokój oraz problemy fizyczne, takie jak choroby układu krążenia i cukrzyca oraz zwiększają ryzyko wypadków w pracy lub na drodze. Mając na uwadze wszystkie te zagrożenia, czy naprawdę nie ma alternatywy dla spania?

Sposoby na poprawę jakości snu i zmniejszenie objawów bezsenności

Bezsenność to niezdolność do zasypiania, która może skutkować upośledzeniem w ciągu dnia z powodu problemów z koncentracją lub nastrojem.

Co ciekawe, możliwość pisania może pomóc zmniejszyć objawy bezsenności, zwłaszcza gdy jesteś zestresowany lub niespokojny. Może to wynikać z faktu, że pisanie pozwala na kreatywne przemyślenia i ułatwia kontakt z emocjami. Wykazano, że pisanie poprawia jakość snu i zmniejsza objawy bezsenności. W jednym z badań uczestnicy, którzy pisali o swoich doświadczeniach, wykazali zmniejszenie nasilenia bezsenności i poprawę jakości snu w ciągu tygodnia.

Ważnym elementem jest również to, jak spędzamy dzień. Możemy mieć problem z zaśnięciem, kiedy w ciągu dnia napotkały nas stresujące sytuacje lub gdy wręcz przeciwnie, mieliśmy bardzo spokojny, wręcz nudny dzień i nie jesteśmy na tyle zmęczeni, żeby zasnąć.

Przed snem nie powinno się spożywać posiłków tłustych i niezdrowych. Należy postawić na lekkostrawną kolację.

Wniosek: korzyści płynące z dobrej nocy odpoczynku

Ważne jest, aby zrobić sobie przerwę w pracy i odpocząć. Najważniejszą rzeczą dla pracodawców jest zapewnienie pracownikom dobrego snu, aby mogli być wydajni i skoncentrowani następnego dnia.

Wspaniale jest, jeśli możesz poświęcić godzinę lub dwie w ciągu dnia na drzemkę, ale są też chwile, kiedy wystarczy odłączyć się od otoczenia i odpocząć. To nie musi być skomplikowane – po prostu coś prostego, jak położenie się na kanapie i oglądanie telewizji przez pięć minut.

Korzyści:

- poczujesz się bardziej zrelaksowany i mniej zestresowany

- drzemka zajmuje mniej czasu niż spanie

- drzemka spowalnia tempo starzenia się mózgu, co zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera

Zdolności poznawcze i sprawność fizyczna są znacznie zmniejszone po nieprzespanej nocy. Każdy musi mieć wystarczająco dużo odpoczynku, aby zachować zdrowie i produktywność. Ten artykuł sugeruje, że zamiast próbować poprawić jakość snu poprzez medytację, należy skupić się na poprawie czasu snu i zmniejszeniu przebudzeń w nocy.